Alışveriş Sepetim:

0 adet - 0,00 TL
Alışveriş sepetiniz boş.

0

Diğer Resimler

Huch and friends - TZAAR. Strateji Geliştirme, Dikkat, Konsantrasyon. Yaş:13+, Oyuncu: 2

Stok Durumu : Stokta var

224,90 TL

Açıklama

TZAAR    Yaş: 13+,  Oyuncu: 2


 


GIPF Projesi; sevilen Huch and Friends markasının 1997 yılında ilk defa yayınladığı 2 kişilik, kuralları çabuk ve kolay öğrenilen soyut strateji oyunları serisidir.


 

GIPF Projesi sırası ile  GIPF, TZAAR, ZERTZ, DVONN, PUNCT, YINSH ve LYNGK isimli 7 farklı ve birbirinden bağımsız strateji oyunundan oluşmaktadır.

 

GIPF Projesi' nin sevilen 4 oyunu TZAAR, DVONN; YINSH ve LYNGK Ağustos ayı itibariyle Türkiye'de strateji oyunu severlerin ilgisine sunulmuştur.

 

GIPF Projesinin ikinci oyunu; O yuncuları oyun boyunca stratejik bir ikilemin içerisinde bırakan  TZAAR Soyut Strateji Oyunu' nun 3 farklı taşından herhangi biri olmadan diğerleri de var olamaz.  boyunca her 2 oyuncu da kendi taşlarını mı güçlendirmeliler yoksa rakibinin durumunu mu zayıflatmalılar bunu kendilerine sürekli sormalı ve buna yönelik stratejiler yapmalılar.

 

GIPF Projesinin dördüncü oyunu;   Taşları istiflemeye yönelik hareketlerin yapıldığı bir soyut strateji oyunudur.

Detaylar

TZAAR    Yaş: 13+,  Oyuncu: 2

 

GIPF Projesi; sevilen Huch and Friends markasının 1997 yılında ilk defa yayınladığı 2 kişilik, kuralları çabuk ve kolay öğrenilen soyut strateji oyunları serisidir.

 
GIPF Projesi sırası ile  GIPF, TZAAR, ZERTZ, DVONN, PUNCT, YINSH ve LYNGK isimli 7 farklı ve birbirinden bağımsız strateji oyunundan oluşmaktadır.
 
GIPF Projesi' nin sevilen 4 oyunu TZAAR, DVONN; YINSH ve LYNGK Ağustos ayı itibariyle Türkiye'de strateji oyunu severlerin ilgisine sunulmuştur.
 
GIPF Projesinin ikinci oyunu; O yuncuları oyun boyunca stratejik bir ikilemin içerisinde bırakan  TZAAR Soyut Strateji Oyunu' nun 3 farklı taşından herhangi biri olmadan diğerleri de var olamaz.  boyunca her 2 oyuncu da kendi taşlarını mı güçlendirmeliler yoksa rakibinin durumunu mu zayıflatmalılar bunu kendilerine sürekli sormalı ve buna yönelik stratejiler yapmalılar.
 
GIPF Projesinin dördüncü oyunu;   Taşları istiflemeye yönelik hareketlerin yapıldığı bir soyut strateji oyunudur. DVONN Soyut Strateji Oyunu boyunca mümkün olduğunca çok taşı üst üste istiflemek ve kırmızı DVONN taşından bağlantıyı, teması kesmemek gerekmektedir. Kırmızı DVONN taş ile bağlantınız koptuğu anda istiflenmiş tüm taşlarınız birden oyun dışında kalabilir.
 
GIPF Projesinin altıncı oyunu,  boyunca kendi rengindeki 5 pulu yan yana getirip yine kendi rengindeki bir halkayı oyunun dışına almaya yönelik stratejiler yapılır. Kendi rengindeki 3. halkasını ilk dışarıya alan oyuncu YINSH oyununu kazanan oyuncu olur.
 
GIPF Projesindeki tüm oyunlarının sentezlenmiş hali ve serinin son oyunudur.   GIPF Projesi ilk başta 6 oyun olarak planlanmışken LYNGK serinin ilk altı oyunundaki ana elementlerini ve hamlelerini bir araya getiriyor. LYNGK Soyut Strateji Oyunun' da amaç farklı renklerden oluşan en fazla 5'li taş yığını kazanmaktır. 
 

 

 

 

GIPF Projesinin ikinci oyunu:

 

TZAAR' da, her oyuncu üç farklı taşa sahiptir: Tzaar, Tzarra ve Tott.

 

İçindekiler: 1 oyun alanı, 30 beyaz parça (6 Tzaar, 9 Tzarra ve 15 Tott), 30 siyah parça (6 Tzaar, 9 Tzarra ve 15 Tott), 1 torba,

1 kurallar kitapçığı.

''Kendimi daha güçlendirebilir miyim veya rakibimi zayıflatabilir miyim?'' Bu, her turda kendinize sormanız gereken zor soru.

Parçaların hiçbiri diğerleri olmadan var olamaz ve oyunu kazanabilmek için üçünün de oyunda kalması gerekir.

Bu, oyunun arkasındaki ikilemi gösterir: Kendi konumunuzu mu güçlendireceksiniz yoksa rakibinizi mi zayıflatacaksınız?

 

OYUNUN AMACI:

Kazanmak için 2 yol vardır:

1. Oyuncularda 3 çeşit taş vardır: Tzaars, Tzarras ve Totts. Bu 3 çeşit bir üçlüyü temsil eder: birbirlerinden bağımsız olarak var olamazlar. Her zaman en az bir taşı oyun alanında bulundurmalısınız. Diğer bir deyişle, kazanmanın ilk yolu, rakibinizin Tzaars, Tzarras veya Totts'larından birini bitirmelisiniz.

2.  Her turda, oyuncular en az, rakibin bir taşını yemek zorundadır. Yani kazanmanın ikinci yolu, rakibinizi oyun alanında kalan parçalarınızı yiyemeyeceği bir konuma sokmaktır. 

tzaar-strateji-oyunu

 

HAZIRLIK:

1. Oyun alanını oyuncular arasına dik bir şekilde yerleştirin (böylece harflerle işaretli olan yerler bir oyuncudan diğerine doğru olur).

2.  Bütün parçaları oyun alanına rastgele yerleştirin. Kesişme noktaları oyun alanını oluşturur ve bundan böyle boşluk olarak anılacaktır. Tüm 60 parça oyun alanına yerleştirildiğinde , tüm boşluklar kapatılmış olur.

3. Renginizi belirlemek için kura çekin. Oyuna Beyazlar Başlar

 

BAŞLANGIÇ:

1 HAMLE Oyuna başlamak için, Beyaz bir hamle yapar. Beyaz, bu hareketi taş yemek için kullanmalıdır.

Taş yeme kuralları çok basittir: taşlarınızdan birini (herhangi bir türden) seçin ve bir rakibin taşıyla (herhangi bir türdeki) bitişik bir alana taşıyın. Rakibin taşını alın ve taşınızı o alana koyun. Rakibin taşını oyundan çıkarın.

 

OYUN:

HER TURDA 2 HAMLE Beyaz oyuna sadece bir hamle ile başladıktan sonra, oyuncular her turda iki hamle yaparlar. 

 

BİR TURUN İLK HAREKETİ

 

1. İlk hamle daima ''taş yeme'' dir. Mutlaka taş yiyerek başlamalısnız! Bir taşı bitişik bir alanda yiyebilirsiniz, ancak oyun sırasında daha fazla alan boş hale gelecektir. Bir taşı, düz bir çizgide, boşluk sayısına bakılmaksızın, bir rakibin taşının bulunduğu ilk boşluğa taşıyarak da taş yiyebilirsiniz. Rakibin taşını oyun alanından alın ve taşınızı o alana koyun. (Bkz. aşağıdaki şekil) Rakibin taşı oyundan çıkar.

 

tzaar-nasil-oynanir

    (Oklar beyaz Tzaar tarafından hangi siyah taşların yenilebileceğini gösterir)

 

 

2. Taş yeme devam ettiği sürece, Tzaars, Tzarras ve Totts arasında hiçbir fark yoktur. Her bir taş, en az yenilmek istenen taş kadar güçlü olduğu sürece, diğer taşı yiyebilir.

 

3. Bir taşın gücü, türüne göre değil, yüksekliğine göre belirlenir. Başlangıçta sadece tek taşlar vardır, yani oyun alanındaki tüm taşlar eşit derecede güçlüdür. Ama oyun sırasında birbirinin üstüne yığarak taşlarınızı güçlendirebilirsiniz. İki taşın bir yığını, herhangi bir tek taşı ve karşıt rengin herhangi iki parçalı bir yığınını yiyebilir; üç taştan oluşan bir yığın, herhangi bir tek taşı, herhangi iki taşlı yığını ve karşıt renkteki herhangi üç taşlı yığını yiyebilir.

 

4. Oyun alanındaki tüm taşlar aynı şekilde hareket eder. Tek taş, iki, üç veya daha fazla taşlı yığın gibi hareket edebilir.

 

 

BİR TURUN İKİNCİ HAREKETİ

İkinci hamle için 3 olasılık arasından seçim yapmanız gerekir:

a) İkinci bir taş yiyin.

b) Bir taşınızı veya yığınınızı güçlendirin, veya

c) Pas geçin.

 

a) İkinci Yeme

1. İkinci bir taş yeme yapmak için kurallar ilk taş yeme ile aynıdır.

2. İkinci taş yemeyi, ilk yemeyi yapan taş (veya yığın) ile veya farklı bir taş (veya yığın) ile yapabilirsiniz.

 

b) Bir taşı güçlendirmek

1. Bir taşın (veya yığının) daha güçlü olması için, yalnızca renginize ait başka bir taşın (veya yığının) üstüne koymanız gerekir. Bitişik bir boşlukta veya herhangi bir boş alan üzerinde düz bir çizgide hareket ederek ulaşabileceğiniz bir alanda taşlarınızdan (veya yığınlardan) birinin üzerine koyabilirsiniz. Bir taşı daha güçlü hale getirmek için, taş yemede olduğu gibi aynı hareket olasılıklarına sahipsiniz.

2. Yığında olabilecek taş sayısında bir sınır yoktur. Ne kadar yüksek olursa olsun, bir yığın her zaman ?bir varlık? olarak kabul edilir. Her zaman bir bütün olarak hareket ettirilmeli ve bir bütün olarak yenilmelidir.

3. Taşlarınızdan veya yığınlarınızdan herhangi biri diğer taşlarınızdan veya yığınlarınızdan herhangi birinin üzerine konulabilir. Örneğin, tek bir Tzaar üstte bir Tott ile bir yığına konulabilir ve tam tersi de olabilir. 

Tek bir parça bir yığına (herhangi bir yüksekliğe) atlayabilir ve tersi de mümkündür! Ayrıca, yığınlar birbirinin üzerine atlayabilir

 

4. Sadece bir yığının üst parçası, oyundaki farklı taş tipi olarak sayılır. Örneğin, bir Tzaar'ın üstüne bir Tott koyarsanız, yığın sadece bir Tott olarak sayılır (Tzaar hala yığının bir parçası olarak oynasa da).

 

c) Pas geçmek 

İkinci hamlenizi kullanmak zorunda değilsiniz. Pas geçmeye karar verirseniz, rakibinize yine onun sırası olduğunu söylersiniz.

Not: Bir turun ilk hamlesini (yani taş yeme) asla pas geçemezsiniz! 

 

NETLİK İÇİN

1. Bir taş (veya yığın) asla boş bir alana taşınamaz Bir boşluk, oyunun sonuna kadar boş kalır.

2. Bir taş (veya yığın), bir veya daha fazla başka taşın üzerinden (veya yığınlardan) asla geçemez. Sadece boş alanlar üzerinde hareket ettirilebilir.

3. Oyun alanının ortasında oynanacak bir boşluk yoktur. Parçalar merkeze taşınamaz

4. Yığınlar sadece aynı renkten oluşabilir .

5. Hareketlerin sırasına uymalısınız: daima önce taş yeme, sonra ikinci hamle için, üç olasılık arasında bir seçim yapmalısınız.

 

OYUNUN SONU:

Oyuncunun taşlarının üç türünden birinin son parçasını yemeyi başardığınızda ya da rakibinizi rakibin taş yemek için ilk hamlesini kullanamadığı bir pozisyona getirdiğinizde oyunu kazanırsınız.

Hatırlatma: üç taş türün varlığını kontrol ederken sadece tek taş ve yığınların üstündeki taşlar sayılır. Yığınların altındaki taşlar sayılmaz.

 

TURNUVA VERSİYONU

Turnuva versiyonunu oynanırken, oyun boş bir oyun alanında başlar. Oyuncular sırayla taşlarını oyun alanına yerleştirirler. Taşlarınızı istediğiniz sırada ve istediğiniz taş türünden koyarak yerleştirebilirsiniz.

Tüm taşlar alanda olduğunda, bütün boşluklar dolmalıdır. Oyun, yukarıda kuralları belirtildiğişekilde oynanır.

 

 

Ödeme Seçenekleri

Ürün Etiketleri

Etiketleri ayırmak için boşluk kullanın. Kelime gruplarını tekli tırmak (') arasına yazarak gönderin

Yurtiçi Kargo ile Kapıda Nakit ya da Kredi kartı ile Ürünlerimizi Edinebilirsiniz.
© 2014 Konak Kitabevi