Alışveriş Sepetim:

0 adet - 0,00 TL
Alışveriş sepetiniz boş.

0

Diğer Resimler

Huch & friends - DVONN. Strateji Geliştirme, Dikkat, Konsantrasyon. Yaş: 13 - 99. Oyuncu: 2.

Stok Durumu : Stokta var

224,90 TL

Açıklama

    DVONN    Yaş: 13, Oyuncu: 2                                                 


 


İçindekiler: 1 oyun alanı, 23 siyah taş, 23 beyaz taş, 3 kırmızı DVONN taşı, 1 torba, Kullanım kılavuzu


Ünlü GIPF Projesinden DVONN yine 2 kişilik bir strateji oyunudur.


 


Oyunun Amacı:  Birbirlerine üst üste istifleyerek mümkün olduğunca çok taşı kontrol etmek ve yığınlarınızı kırmızı DVONN taşlarıyla bağlı tutmaktır.


Daha fazla hamle yapamayacağınız zaman, en çok taşı kontrol eden oyuncu oyunu kazanır.


 

Detaylar

    DVONN    Yaş: 13, Oyuncu: 2                                                 

 

   

     İçindekiler: 1 oyun alanı, 23 siyah taş, 23 beyaz taş, 3 kırmızı DVONN taşı, 1 torba, Kullanım kılavuzu

 

     Ünlü GIPF Projesinden DVONN yine 2 kişilik bir strateji oyunudur.

 

   

Oyunun Amacı:  Birbirlerine üst üste istifleyerek mümkün olduğunca çok taşı kontrol etmek ve yığınlarınızı  kırmızı DVONN taşlarıyla bağlı tutmaktır.

Daha fazla hamle yapamayacağınız zaman, en çok taşı kontrol eden oyuncu oyunu kazanır.

 

 

Hazırlık: 

 

1. Oyuna kimin başlayacağını kura ile karar verilir. Başlangıç oyuncusu 2 DVONN ve 23 beyaz taş alır, diğer oyuncu kalan DVONN taşını ve 23 siyah taşı alır.

 

2. Oyun alanını oyuncuların arasına, her oyuncunun önünde 9 kesişme noktası olacak şekilde yatay olarak yerleştilir. Bu kesişme noktaları ''nokta'' olarak adlandırılır

 

İlk Basamak - Taşları Yerleştirme:

 

1. Oyun boş bir oyun alanı ile başlar. Oyuncular sırayla her defasında birer taş koyacak şekilde oyunu alanını yerleştirirler.

DVONN taşları ile  başlamalı, bundan sonra kendi rengi ile devam etmelidir..

   Beyaz: ilk DVONN taşı

   Siyah: ikinci DVONN taşı

   Beyaz: üçüncü DVONN taşı

   Siyah: ilk siyah taş

   Beyaz: ilk beyaz taş

   Siyah: ikinci siyah taş...

   ...ve bunun gibi...

 

2. Bir taş, kısıtlama olmadan herhangi bir boş alana konulabilir.
 

3. Bütün taşlar oyun alanına yerleştirilince bütün noktalar kapanmış olacak. Bu ilk basamağın sonudur.

 

 

İkinci Basamak -  Yığın Oluşturma:
 

 

1. Önemli: İlk basamağa başlayan oyuncu ikinci basamağa da başlar! Yani, beyaz son taşını oyun alanına koyunca, tekrar oynamalıdır. Ardından oyuncular sırayla oynamaya devam eder. (Siyah, ilk aşamada alana kendi renginin bir taşını yerleştiren ilk kişi olduğu için şimdi sıra Beyaz' dadır).

 

2. Her turda oyuncular bir taş veya bir yığın oynamak zorundadır. Sadece kendi renginin bir taşını veya bir yığınını oynayabilirler. İki veya daha fazla taş birbiri üzerine istiflendiğinde, en üstteki taşın rengi, yığının sahibinin kim olduğunu ve hangi oyuncunun hareket ettirebileceğini belirler.

 

3. Taşlar herhangi bir yönde hareket edebilir. Ancak sadece işgal edilmiş bir alana (yani, başka bir taşın üstüne veya herhangi bir renkten oluşan bir yığının üstüne) hareket edebilir.
 

4. Bir yığın daima bütün olarak hareket ettirilmeli ve yığındaki taş sayısı kadar ilerleyebilir. Yani, 3 taştan oluşan bir yığın tam olarak 3 boşluk ilerleyebilir.

Tek bir taş gibi, bir yığın herhangi bir yönde hareket edebilir, ancak her zaman düz bir çizgide olmalıdır.
 

5. Bir hareket asla boş bir alanda bitmez ancak bir ya da daha fazla boş alan üzerinden geçilebilir. Bir hamle yaparken, taş olup olmadığına bakılmaksızın,
her boşluğun sayılması gerekir (bkz. Aşağıdaki şekil).

 

dvonn-strateji-oyunu-nasil-oynanir

 

6. Önemli: 6 tarafı çevrelenmiş bir taş veya yığın hareket ettirilemez. Yani oyunun başlangıcında, sadece oyun alanı kenarındaki taşlar hareket edebilir. Kenarda konumlandırılmamış taşlar, tamamen çevrelenmiş oldukları sürece engellenir (bkz. Aşağıdaki şekil).

 

dvonn-nasil-oynanir

 

 

7. Tek bir DVONN taşı hareket ettirilemez ancak bunun üzerine bir taş veya yığın konulabilir. Bir DVONN taşı bir yığının parçası olduğunda, DVONN taşını içeren yığının hareket ettirilmesi, ancak yukarıda açıklandığı gibi, yalnızca yığını kontrol eden oyuncu tarafından hareket ettirilebilir.

 

8. Yapabileceğiniz hamle olduğu sürece pas geçemezsiniz.

 

 

Taşları Kaybetme:
 

1. Taşlar ve yığınlar oyunda kalabilmek için en az bir DVONN taşı ile temas halinde kalmalıdır.

''Temas'', en az bir DVONN taşı ile her zaman bir bağlantı (doğrudan veya diğer taşların zinciri) olması gerektiği anlamına gelir. Herhangi bir DVONN taşına bağlı olmayan her bir taş ve / veya yığın oyundan , aynı anda çıkarılmalıdır. Dikkatli olun: Tek bir hareket sonucunda çok sayıda taşın birden çıkarılması mümkün olabilir (bkz. Aşağıdaki şekil).

 


dvonn-huch-and-friends-nasil-oynanir

 

2. Kaldırılan tüm taşlar oyundan çıkar. Hareketi kimin yaptığı değil, hangi parçanın izole edildiği önemlidir. Bunun için özellikle de son oyunda dikkat edin. Kendi yığınlarınızdan bir veya daha fazlasını izole eden bir hamle yapmak zorunda kalabilirsiniz

 

3. Her 3 DVONN taşı oyunun sonuna kadar oyunda kalır, bunlardan biri izole edilmiş olsa bile, her zaman kendisiyle temas halinde kalır.

 

 

Oyunun Sonu:  

 

1. Oyuncular hamle yapabildikleri sürece oynamak zorundadırlar. Bir oyuncu artık hareket edemezse, diğeri hamle yapabildiği kadar oynamaya devam etmelidir. Nadiren de olsa, pas geçen oyuncunun tekrar hamle yapma fırsatı yakalaması durumunda bu hamleyi oynamalıdır. Bu, bir oyuncunun taşlarının bir veya daha fazlası engellendiğinde (yani tamamen çevrildiğinde) gerçekleşebilir.

 

2. Son hamle yapıldığında oyun sona erer. Bu noktada, oyuncular kontrol ettikleri tüm yığınları üst üste koyar. En yüksek yığına sahip oyuncu, yığınlarındaki taşların rengine bakılmaksızın oyunu kazanır.

   

   3. Her iki oyuncu da eşit yığına sahipse, o zaman oyun berabere biter.

  Not: yığınlar eşit yükseklikte veya fark tek taş ise, emin olmak için taşları sayın. Taşların imalat işleminin bir sonucu olarak, kalınlıkları biraz farklı olabilir.

 

   

  Stratejik İpuçları :

 

1. İlk Aşama: Taşları oyun alanına yerleştirirken, bunların kenarlarına ve DVONN taşlarına yakın yerleştirdiğinizden emin olun. Taşlarınızı birbirine çok yakın yerleştirmeyin.

 

2. İkinci Aşama: Bir hamle yaparken, her defasında bir taşınızı üste koyarak rakibin oyununu etkisiz hale getirebilirsiniz. Etkisizleştirilmiş bir taş, ele geçirilen bir taş gibidir. (oyunda kalır ancak yine de rakibinizin oynayabileceği bir taşını eksiltirsiniz).

 

3. Mümkün olduğunca çok taşınızı hareketli tutmaya çalışın. Unutmayın ki; bir yığın ne kadar yüksekse hareketi o kadar zorlaşır!

 

4. Rakip DVONN taşını oynarken dikkatli olun. DVONN taşıyla nereye gidebileceğini ve taşıdıklarında kaç taşınızın çıkarılması gerektiğini kontrol edin.

 

5. Son hamleler çok önemlidir. Çoğu zaman oyunun son aşamasında en hareketli taşlara sahip olan oyuncu oyunu kazanır. Diğer bir deyişle: kendiniz yapmadan önce rakibinizin pas geçmesini sağlamaya çalışın.

 

 

               

Ödeme Seçenekleri

Ürün Etiketleri

Etiketleri ayırmak için boşluk kullanın. Kelime gruplarını tekli tırmak (') arasına yazarak gönderin

Yurtiçi Kargo ile Kapıda Nakit ya da Kredi kartı ile Ürünlerimizi Edinebilirsiniz.
© 2014 Konak Kitabevi